Білоцерківська громада
Полтавська область, Миргородський район

Інформаційне повідомлення про проведення публічного обговорення проєкту рішення

Дата: 03.07.2024 16:00
Кількість переглядів: 21

Інформаційне повідомлення 
про проведення публічного обговорення проєкту рішення 
Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області  
«Про оптимізацію мережі закладів освіти Білоцерківської сільської ради
Миргородського району Полтавської області»

 

Фото без опису1. Ініціатор та організатор громадського обговорення –  Відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області.

2. Мета проведення громадського обговорення: врахування думки жителів Білоцерківської територіальної громади щодо ліквідації, зміни типу, перейменування, реорганізації закладів загальної середньої освіти з метою формування спроможної мережі закладів освіти на території громади.

3. Назва питання,  винесеного на обговорення: проєкт рішення Білоцерківської сільської ради  «Про оптимізацію мережі закладів освіти Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області»,  розміщено на сайті Білоцерківської територіальної громади.

4. Форма проведення громадського обговорення:
Враховуючи вимоги Закону України «Про правовий режим воєнного стану» , визначити, що пропозиції та зауваження щодо обговорення проєкту рішення, визначеного в пункті 3 цього інформаційного повідомлення, приймаються до  01 липня 2025 року у письмовій формі та/або електронною поштою із зазначенням особи та контактної інформації заявника за адресою: вул. Лесі Українки, 11, с. Білоцерківка Миргородський район Полтавська область, 38340, відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області або надсилати на електронну пошту: bil-osvita.2016@ukr.net.
Анонімні пропозиції не реєструються і не розглядаються.
Пропозиції, розповсюджені через соціальні мережі, до уваги братися не будуть.

5. Відповідальні працівники для надання консультацій та роз’яснень: Людмила Володимирівна Якименко, начальник відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради, тел. 0660925273.

6. Строк і спосіб оприлюднення результатів обговорення: звіт за результатами обговорення буде оприлюднено у формі інформаційного повідомлення на офіційному веб-сайті Білоцерківської територіальної громади у строки, передбачені чинним законодавством.

7. Опис проблеми:
На сьогодні в Україні відбувається активний процес системної трансформації освітньої сфери для забезпечення нової якості освіти на всіх рівнях: від дошкільної – до вищої освіти та освіти дорослих.
Станом на сьогодні для багатьох органів місцевого самоврядування гостро стоять питання трансформації та модернізації закладів загальної середньої освіти. Підставою тому слугують закони у сфері освіти.
З прийняттям та вступом в дію Закону України від 16.01.2020 № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» з’явилось законодавче підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти, що має сприяти підвищенню якості освіти та освітньої діяльності, істотному зростанню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства.
У зв’язку з цим виникла необхідність приведення до вимог чинного законодавства мережі закладів загальної середньої освіти та створення спроможної мережі на території Білоцерківської територіальної громади.

Статтею 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено нові типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти: «Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

  • початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
  • гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
  • ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти».

Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Заклад загальної середньої освіти, що здійснює освітню діяльність на декількох рівнях загальної середньої освіти, має тип закладу вищого рівня, на якому провадиться освітня діяльність.
Мережа закладів загальної середньої освіти формуватиметься відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації та потреб.
Модернізація мережі закладів загальної середньої освіти громади відбуватиметься поетапно, шляхом ліквідації існуючих та створення нових закладів освіти. 
Основне завдання - створення ефективної мережі закладів загальної середньої освіти, виходячи із територіальних особливостей, демографії, забезпечення якості освіти та здійснення заходів щодо приведення спроможної мережі закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Основними результатами, яких планується досягти, є створення ефективної, доступної та спроможної мережі закладів загальної середньої освіти та створення умов для індивідуальної траєкторії розвитку здобувачів освіти та їх самореалізації. 

Головне у закладі освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навики, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Адже тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.

На території Білоцерківської територіальної громади наразі функціонує 8 закладів загальної середньої освіти ЗЗСО), у яких навчається 633 учні, в т. ч.: школярів:
 -  3 ліцеї з початковою школою та гімназією (370 учнів);
 -  3 гімназії з дошкільним відділенням та початковою школою (141 учень);
 -  2 гімназії з початковою школою (122 учні).

При цьому фактична наповнюваність ЗЗСО громади становить 43% від проєктної потужності.
Варто зазначити, що 58% від загальної кількості учнівського контингенту громади здобувають повну загальну середню освіту в 3 ліцеях.
Показник фактичної наповнюваності класів (ФНК) закладів загальної середньої освіти Білоцерківської сільської ради  в 2023-2024 навчальному році становить 9 учнів, при цьому розрахункова наповнюваність класів (РНК) становить 11 учнів.

Відповідно до частини третьої статті 103-2 Бюджетного кодексу України освітня субвенція розподіляється між відповідними бюджетами на основі формули, яка розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері освіти, та затверджується Кабінетом Міністрів України і має враховувати, зокрема, такі параметри:
- кількість учнів закладів загальної середньої освіти у міській та сільській місцевості;
- розрахункову наповнюваність класів;
-  навчальні плани.

Фактична кількість ставок педагогічних працівників чи фактичний фонд оплати праці педагогічних працівників не враховується при розподілі освітньої субвенції між місцевими бюджетами.
Формування обсягів освітньої субвенції для бюджетів здійснено відповідно до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» (зі змінами).
Фактично коштами освітньої субвенції забезпечується оплата праці оптимальної чисельності вчителів при максимально ефективній мережі шкіл.
Варто зазначити, що у 2023-2024 навчальному році два заклади загальної середньої освіти  громади, що складає 25% від загальної кількості,  Красногорівський та Рокитянський ліцеї мають фактичну наповнюваність класів вищу від розрахункової (відповідно 13,9; 12,4). Разом з тим упродовж останніх трьох років фактична наповнюваність класів (ФНК) збільшувалася лише в Рокитянському ліцеї (2021-2022 – 10,73; 2022-2023 – 11,8; 2023-2024 – 12,4), а в Мостовівщинській гімназії відбувається поступове зменшення (ФНК) (2021-2022 – 7,2; 2022-2023 – 7; 2023-2024 – 6).
Натомість в Білоцерківському ліцеї, що забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти фактична наповнюваність класів нижче розрахункової.
З 8 закладів загальної середньої освіти, що працюють в громаді, в 6 закладах фактична наповнюваність класів становить менше 10 учнів.

У громаді надають освітні послуги 6 ЗЗСО (75%) із наповнюваністю менше 100 учнів (крім Красногорівського та Рокитянського ліцеїв). 
Крім цього упродовж останніх трьох років незмінним показником залишається кількість ЗЗСО,  в яких є класи з наповнюваністю від 5 до 10 учнів у класі, частка таких закладів освіти становить 75% від загальної кількості шкіл в громаді.

Проаналізувавши перспективну мережу закладів освіти Білоцерківської сільської ради, враховуючи демографічну ситуацію, динаміку зменшення контингенту учнів та відповідно до пункту 10 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 6 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року № 245) згідно якого за рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить: з 1 вересня 2025 року — менше 45 осіб, виносимо на громадське обговорення  проєкт рішення сесії Білоцерківської сільської ради «Про оптимізацію мережі закладів освіти Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області».

Завантажити проєкт рішення "Про оптимізацію мережі закладів освіти Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області"


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень